Xena Serentia

Opis forum


#1 2011-10-28 15:14:27

 Xena Serentia

Prefekt Naczelny

Skąd: AMS
Zarejestrowany: 2011-10-11
Posty: 51
Punktów :   

Zaklęcia 3

1. Zaklęcia niewybaczalne (Zaklęcia najsrożej karane przez czarodziejskie prawo)
Avada Kedavra, Crucio, Imperio

2. Zaklęcia obrony przed czarną magią (Zaklęcia stosowane na stworzenia lub rośliny czarnomagiczne, w celu obrony przed nimi)
np. Expecto Patronum, Riddicilus, Relashio, Lumos Solem, Immobilus

3. Zaklęcia zwykłe (Są zaklęciami rutynowymi i stosowanymi przez czarodziejów na co dzień. Stąd bierze się także ich nazwa - zwykłe. Takie zaklęcia są otwarte dla każdego zwykłego czarodzieja i każdy powinien je mniej więcej znać. Są one najpowszechniejsze i ich liczba sięga kilkuset (przy czym ta liczba wciąż rośnie!). Wyróżniamy trzy rodzaje zaklęć zwykłych)

a) Stałe (Używane przez czarodziei od wieków. Do ich rzucenia nie trzeb mieć nawet różdżki, rzucamy je na jakiś przedmiot, który ma wykonać daną czynność)

np. Mieszaj!, Poukładaj!, Wyprasuj, Wyciśnij!, Nalej!, Rozpakuj!

b) Pomocne (Są to te zaklęcia, które pomagają nam w życiu codziennym upraszczając je w miarę możliwości)

np. Accio, Lumos, Concalefacio, Alohomora, Mobilarbus, Evanesco, Mollio, Solide

c) Waleczne (Są to te zaklęcia, które pomagają nam w walce, pojedynku magicznym i są stosowane do obezwładniania przeciwnika. Służą też obronie w walce)

np. Expelliarmus, Rictumsempra, Tarantallegra, Furnunculus, Incancerus, Protego

1. Przeciwzaklęcia (Jak sama nazwa wskazuje są zaklęciami przeciwnymi w działaniu do innych. Dzięki nim możemy cofać wcześniejsze czary i przez to przeciw zaklęcia są nieodłącznym elementem życia czarodzieja. Aż trudno sobie wyobrazić życie bez nich. Wyróżniamy trzy rodzaje przeciwzaklęć)

a) Uzdrawiające (Są to te przeciwzaklęcia, które uzdrawiają nas z zaklęć walecznych lub pomocnych, które działają na stan fizyczny oraz ze szkód wywołanych czynnikami z zewnątrz. Mają dwa zastosowania. Pierwszy, który ma polegać na leczeniu, np. ran, złamań. Drugi, sprowadza się do tego, aby nasze ciało zostało przywrócone do pierwotnego stanu, np. przed "oberwaniem" zaklęciem lewitującym)
np. Quietus, Alius Cretum, Chorea Demoror, Liberacorpus, Vulnera Sanantur, Renervate

b) Cofające (Są to te przeciwzaklęcia, które cofają zaklęcia pomocne)
np. Colloportus, Nox, Reducio, Aperacjum, Cento Onis, Deletrius

c) Przeciwzaklęcia do zaklęć stałych (Są to przeciwzaklęcia, które używamy, aby sprawić, żeby dany przedmiot, który wykonuje czynność zaklęcia stałego, przestał ją wykonywać)
Stop!, Przestań!

Istnieje też bardzo popularne przeciwzaklęcie uniwersalne. Używa się go, kiedy nie znamy formułki przeciwzaklęcia właściwego do dane zaklęcia, które zostało rzucone. Zaklęcie to ma właściwości takie, jak wszystkie rodzaje przeciwzaklęć, więc może zostać użyte w każdym przypadku. Warto jednak pamiętać, że zaklęcie to nie jest właściwą formułką, więc efekt cofnięcia danego zaklęcia może nie być całkiem skuteczny. Formułka tego zaklęcia brzmi: Finite (Finite Incantatem)

Kiedy podajemy zestawienia dwóch przeciwzaklęć można posłużyć się schematem, który informuje nas, że te zaklęcia są do siebie odwrotne. Wystarczy użyć symbolu <=>

Aby zapisać schematycznie te zaklęcia, wpisujemy jedną formułkę po jedynej stronie, drugą po drugiej stronie znacznika. Które zaklęcie, po której stronie jest zapisane, jest nieistotne, ponieważ są to przeciwzaklęcia. Jedno działa do drugiego odwrotnie, i drugie do pierwszego, niezależnie jak zostaną zapisane.

Warto też zauważyć pewną zależność między zaklęciami pomocnymi a przeciwzaklęciami cofającymi. Zaklęcia te mogą być klasyfikowane zamiennie. Nade przykład. Jeśli potrzebujemy otworzyć drzwi, to zaklęcie, którym to zrobimy będzie pełnić funkcje zaklęcia pomocnego. W przypadku ich zamknięcia, zaklęcie, które to sprawi, będzie przeciwzaklęciem cofającym. Jednak niekiedy potrzebujemy zamknąć drzwi, więc zaklęcie, którym je zamkniemy będzie pomocne, ponieważ np. pomoże w ucieczce przed kimś. Osoba, która rzuci zaklęcie, które otworzy te drzwi, rzuci tak naprawdę przeciwzaklęcie, ponieważ otworzy wcześniej, zamknięte drzwi. Jednakże ta osoba nie wie, że rzuciła przeciwzaklęcie i może powiedzieć, że np. użyła zaklęcie pomocnego na zamknięte drzwi (nie wie, że zostały zamknięte zaklęciem), ponieważ potrzebowała szybkiego przejścia. W takim wypadku trzeba przyjąć założenie, że przecwizaklęcie cofające jest zaklęciem pomocnym, jeśli na dany obiekt nie zostało rzucone wcześniej żadne zaklęcie.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.prawnicy.pun.pl www.kp.pun.pl www.powerrangersi.pun.pl www.vintage-cup.pun.pl www.tawernagothic.pun.pl